Turkish Embassy in Copenhagen

Embassy History and Previous Ambassadors

 
Hüveyda Mayatepek
01.01.1960-01.01.1964
Turan Tuluy
01.01.1964-01.01.1965
Vahap Aşiroğlu
01.01.1965-01.01.1968
Nurettin Vergin
01.01.1968-01.01.1970
Şefik Fenmen
01.01.1970-01.01.1974
Özdemir Yiğit
01.01.1974-01.01.1978
Behiç Hazar
01.01.1978-01.01.1980
Behçet Türemen
01.01.1980-01.01.1983
Asaf İnhan
01.01.1983-01.01.1986
Taner Baytok
01.01.1986-01.01.1988
Onur Öymen
01.01.1988-01.01.1990
Baki İlkin
01.01.1990-01.01.1993
Faruk Loğoğlu
01.01.1993-01.01.1996
Turan Moralı
01.01.1996-01.01.1999
Gün Gör
01.01.1999-01.01.2001
Fügen Ok
01.01.2001-01.01.2005
Mehmet Akat
01.01.2005-30.11.2009
Berki Dibek
01.12.2009-12.12.2013
Mehmet Dönmez
12.12.2013-16.03.2017